Nimipäiväänsä viettää Otto
Julkaistaan 2.3.2010
Yhdysvalloista käsin toimiva rock-yhtye Black Water Rising sai levytyssopimuksen nuorelta Sonyn ja RED-korporaation laukaisemalta levymerkiltä Giddy Up! Recordsilta. Rokkiryhmä saa levytyssopimuksen turvin tuotua levykauppoihin debyyttialbuminsa. Se ilmestyy huomenna, tiistaina 2. maaliskuuta. Kiekon nimi on “Black Water Rising”. Kiekon kappaleet on jo entuudestaan julkaistu digitaalisen musiikin puodissa, iTunesissa, jossa niitä on myyty 4000 latauskertaa. Lisäksi jenkkiyhtye julkaisi esikoisalbuminsa omakustanteisesti ja sai kiekkoa sitä kautta myytyä 1000 kopion edestä. Levyn kansitaiteen toteutti Sam Shearon, eli Mister Sam. Sama englantilaisgraafikko on aikaisemmin tehnyt silmänruokaa Rob Zombielle, Godheadille sekä ESP-kitaroille. Black Water Rising tarjoaa muutamia näytebiisejä kuunneltavaksi omilla MySpace-sivuillaan.
Black Water Risingin kiinnittänyt Giddy Up! Records kertoo levymyerkin keulahahmo Steve Seaburyn suulla olevansa äärimmäisen ilahtunut saadessaan levy-yhtiön ensimmäiseksi bändiksi juuri tällaisen rytmiryhmän. Seabury on entuudestaan tehnyt töitä 15 vuoden ajan erinäisille levy-yhtiöille. Mies tiesi nyt koittaneen hänen aikansa, joten hän perusti rock-musiikkia julkaisevan levymerkin. Seabury katsoo Black Water Rising -ryhmän rokkaavan — samanlaista yhtyettä ei ihan joka päivä tule vastaan. Hän on henkilökohtaisesti fanittanut tätä bändiä jo parin vuoden ajan.
Guitar Player Magazine -lehdessä albumin arvostellut toimittaja Matt Blackett mieltää Black Water Risingin olevan lupaavimpia nousevia yhtyeitä tämänlaisen musiikin rintamalla. Debyyttialbumi on kuin suuri läjä brutaaleja kitariffejä. Sen sanoitukset käsittelevät sosiaalisia ja poliittisia kiistakapuloita, jotka ovat näinä päivinä ajankohtaisia yhtyeen kotimaassa Yhdysvalloissa.
Käytämme sivustolla evästeitä parantaaksemme käyttökokemustasi. Jatkamalla sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.