Nimipäiväänsä viettää Alpo, Alvi, Alpi ja Albin
Julkaistaan 1.2.2010
Saksalainen powermetalliyhtye Helloween julkaisee 25-vuotiskokoelmansa helmikuun 1. päivä. Bändi sanoo, että tämä kokoelma on iso kiitos kaikille faneille, niin uusille kuin vanhoillekin, ympäri maailman. Sen sijaan, että Helloween olisi vain lyönyt kasaan vanhat hitit yksiin kansiin, he nauhoittivat ja sovittivat kappaleet uudestaan tälle kokoelmalle. Tuottajana kokoelmalla oli Charlie Bauerfeind.
Olemme yhtye, joka haluaa juhlistaa uraansa yhdessä fanien kanssa. Siksi julkaisemme levyn, joka on kunnianosoitus koko meidän 25-vuotiselle urallemme
, Helloween kommentoi.
Helloween perustettiin vuonna 1982. Yhtyeen alkuperäiseen kokoonpanoon kuuluivat laulaja-kitaristi Kai Hansen, kitaristi Michael Weikath, basisti Markus Grosskopf ja rumpali Ingo Schwichtenberg. Tällä hetkellä tuosta kokoonpanosta jäljellä yhtyeessä on kitaristi Weikath ja basisti Markus Grosskopf.
Helloween on myynyt uransa aikana levyjä yli 5 miljoonaa kappaletta maailmanlaajuisesti — ja saavuttanut 14 kultalevyä sekä 6 platinalevyä.
Käytämme sivustolla evästeitä parantaaksemme käyttökokemustasi. Jatkamalla sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.